Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

logo

Stowarzyszenie Antymobbingowe imienia Barbary Grabowskiej
Centrum Mediacji i Pomocy Prawnej
Oddział Warszawa


KONTAKT - email: Jadwiga Piekarska
telefon: (022) 302 90 01


 
Aktualności O stowarzyszeniu O mobbingu Mobbing a prawo pracy Przeciwdziałanie mobbingowi Kontakt Linki
 

PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI

Przeciwdziałanie mobbingowi i molestowaniu seksualnemu

Każda firma i jej pracownicy odpowiadając na poniżej zamieszczone pytania uzyskają odpowiedź na podstawowe pytanie - CZY TWOJA FIRMA JEST FIRMĄ RÓWNYCH SZANS?

Odpowiedz na następujące pytania:

Czy firma:

  • Informuje pracowników, że mobbing i molestowanie nie są zjawiskami tolerowanymi?


  • Informuje i szkoli pracowników w zakresie umiejętności rozpoznawania mobbingu i molestowania seksualnego?


  • Posiada procedury zgłaszania skarg w przypadku działań dyskryminujących i reagowania na nie?


  • Informuje pracowników o procedurach zgłaszania skarg?


  • Umożliwia zgłaszanie działań dyskryminujących przeszkolonym mediatorom, gwarantującym obiektywne rozwiązanie problemu?

W przypadku uzyskania odpowiedzi twierdzących, można uznać, że pracujesz w firmie, która realizuje politykę równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, a stosowane w niej prorównościowe działania przyczyniają się do zwiększania jej efektywności i innowacyjności.

Wyrównana liczba odpowiedzi pozytywnych i negatywnych świadczy o tym, że nie we wszystkich obszarach zarządzania personelem w Twojej firmie prowadzona jest polityka równych szans. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się dobrym praktykom służącym wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, za których wdrożeniem przemawia wiele argumentów natury biznesowej. Badania potwierdzają, że organizacje prowadzące politykę równych szans mają dostęp do większej puli talentów, minimalizują koszty związane z rotacją personelu, osiągają lepsze wyniki finansowe i uzyskują wizerunek cenionego pracodawcy. Warto zatem podjąć dodatkowe działania służące wdrażaniu strategii równych szans we wszystkich obszarach zarządzania personelem.

W przypadku uzyskania odpowiedzi negatywnych, można uznać, że pracujesz w firmie w której dochodzi do łamania kodeksu pracy w zakresie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Konieczna jest analiza polityki zarządzania personelem we wszystkich obszarach i podjecie działań służących przeciwdziałaniu dyskryminacji.


Literatura:

"Firma równych szans - Przewodnik dobrych praktyk" - Projekt realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.