This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

logo

Stowarzyszenie Antymobbingowe imienia Barbary Grabowskiej
Centrum Mediacji i Pomocy Prawnej
Oddział Warszawa


KONTAKT - email: Jadwiga Piekarska
telefon: (22) 308 99 00


 
Aktualności O stowarzyszeniu O mobbingu Mobbing a prawo pracy Przeciwdziałanie mobbingowi Kontakt Linki
 

PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI

Przeciwdziałanie mobbingowi i molestowaniu seksualnemu

Każda firma i jej pracownicy odpowiadając na poniżej zamieszczone pytania uzyskają odpowiedź na podstawowe pytanie - CZY TWOJA FIRMA JEST FIRMĄ RÓWNYCH SZANS?

Odpowiedz na następujące pytania:

Czy firma:

  • Informuje pracowników, że mobbing i molestowanie nie są zjawiskami tolerowanymi?


  • Informuje i szkoli pracowników w zakresie umiejętności rozpoznawania mobbingu i molestowania seksualnego?


  • Posiada procedury zgłaszania skarg w przypadku działań dyskryminujących i reagowania na nie?


  • Informuje pracowników o procedurach zgłaszania skarg?


  • Umożliwia zgłaszanie działań dyskryminujących przeszkolonym mediatorom, gwarantującym obiektywne rozwiązanie problemu?

W przypadku uzyskania odpowiedzi twierdzących, można uznać, że pracujesz w firmie, która realizuje politykę równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, a stosowane w niej prorównościowe działania przyczyniają się do zwiększania jej efektywności i innowacyjności.

Wyrównana liczba odpowiedzi pozytywnych i negatywnych świadczy o tym, że nie we wszystkich obszarach zarządzania personelem w Twojej firmie prowadzona jest polityka równych szans. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się dobrym praktykom służącym wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy, za których wdrożeniem przemawia wiele argumentów natury biznesowej. Badania potwierdzają, że organizacje prowadzące politykę równych szans mają dostęp do większej puli talentów, minimalizują koszty związane z rotacją personelu, osiągają lepsze wyniki finansowe i uzyskują wizerunek cenionego pracodawcy. Warto zatem podjąć dodatkowe działania służące wdrażaniu strategii równych szans we wszystkich obszarach zarządzania personelem.

W przypadku uzyskania odpowiedzi negatywnych, można uznać, że pracujesz w firmie w której dochodzi do łamania kodeksu pracy w zakresie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Konieczna jest analiza polityki zarządzania personelem we wszystkich obszarach i podjecie działań służących przeciwdziałaniu dyskryminacji.


Literatura:

"Firma równych szans - Przewodnik dobrych praktyk" - Projekt realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL.